Go to Content Go to Navigation Go to Navigation Go to Site Search Homepage

2020 Endorsements

General Election Endorsements for the Connecticut General Assembly

Planned Parenthood Votes! Connecticut is committed to supporting and endorsing pro-reproductive health and rights candidates for state office.  For the 2020 election cycle, we are proud to endorse the following candidates for the general election on November 3:


State Senate:

District 2             Doug McCrory*
District 3             Saud Anwar*
District 4             Steve Cassano*
District 5             Derek Slap *
District 6             Rick Lopes 
District 7             Frederick Moffa
District 8             Melissa Osborne
District 9             Matt Lesser*
District 10           Gary Winfield*
District 11           Martin Looney*
District 12           Christine Cohen*
District 13           Mary Daugherty Abrams*
District 14           James Maroney*
District 16           Jack Perry
District 17           Jorge Cabrera
District 18           Heather Somers*
District 19           Cathy Osten*
District 20           Martha Marx
District 22           Marilyn Moore*  
District 24           Julie Kushner*
District 25           Bob Duff*
District 26           Will Haskell*
District 27           Carlo Leone*
District 28           Michelle Lapine McCabe
District 29           Mae Flexer*
District 31           Mary Fortier
District 32           Jeffrey Desmarais
District 33           Norm Needleman*
District 34           April Capone
District 35           Lisa Thomas
District 36           Alex Kasser* 

State House of Representatives:

District 1             Matthew Ritter*
District 2             Raghib Allie-Brennan*             
District 9             Jason Rojas*
District 12           Geoffrey Luxenberg*
District 13           Jason Doucette*
District 14           Genevieve Coursey
District 17           Eleni Kavros DeGraw
District 18           Jillian Gilchrest*
District 19           Tammy Exum*
District 20           Kate Farrar
District 21           Mike Demicco*
District 23           David Rubino
District 24           Emmanuel "Manny" Sanchez        
District 27           Gary Turco*
District 28           Amy Morrin Bello           
District 30           JoAnn Angelico-Stetson
District 33           Brandon Chafee
District 34           Wilson (Judd) Melon
District 35           Christine Goupil
District 36           Christine Palm*
District 37           Cate Steel
District 38           Baird Welch-Collins
District 39           Anthony Nolan*
District 40           Christine Conley*            
District 44           Christine Rosati Randall
District 45           Mark DePonte
District 47           Kate Donnelly
District 48           Brian Smith*
District 49           Susan Johnson*
District 50           Pat Boyd*
District 53           Patricia Wilson Pheanious*
District 54           Gregory Haddad*
District 55           John Collins
District 56           Michael Winkler*
District 57           Taylor Biniarz
District 58           Thomas Arnone*
District 59           Gerald Calnen
District 60           Jane Garibay*
District 61           Jack Henrie
District 62           Audrey Meyer Lampert
District 64           Maria Horn*
District 66           Matthew Dyer
District 67           Hilary Ram
District 76           Paul Honig
District 77           Andrew Rasmussen-Tuller
District 80           John “Corky” Mazurek
District 81           Dagmara Scalise
District 82           Michael Quinn
District 83           Catherine Abercrombie*
District 84           Hilda Santiago*
District 85           Mary Mushinsky*
District 87           Kathy Grant
District 88           Josh Elliott*
District 94           Robyn Porter*
District 96           Roland Lemar*
District 98           Sean Scanlon*
District 99           David Yaccarino
District 100         Quentin Phipps*
District 101         John-Michael Parker
District 102         Robin Comey*
District 103         Liz Linehan*
District 105         Christopher Bowen
District 106         Rebekah Harriman-Stites
District 107         Kerri Colombo
District 108         Danette Onofrio
District 109         David Arconti*
District 110         Bob Godfrey*
District 111         Aimee Berger-Girvalo
District 114         Mary Welander
District 115         Dorinda Borer*
District 117         Tony Sutton
District 119         Bryan Anderson
District 120         Phillip Young*
District 123         Sujata Gadkar-Wilcox
District 126         Charlie Stallworth*
District 127         John (Jack) Hennessy*
District 132         Jennifer Leeper
District 133         Cristin McCarthy Vahey*
District 134         Carla Volpe        
District 135         Anne Hughes*
District 136         Jonathan Steinberg*
District 137         Chris Perone*
District 138         Kenneth Gucker*
District 139         Kevin Ryan*
District 142         Lucia "Lucy" Dathan*
District 143         Stephanie Thomas
District 144         Caroline Simmons*
District 147         Matthew Blumenthal*
District 149         Kathleen Stowe
District 150         Stephen Meskers*
District 151         Hector Arzeno

Note: * indicates incumbent


Not sure in what district you live? Click here to find out.

Endorsements are current as of August 28, 2020.

For more information or questions about our endorsements please contact Gretchen Raffa, Senior Director of Public Policy, Advocacy, and Organizing.